Badanie znamion skórnych

Badanie znamion skórnych

Dermatoskopia jest badaniem, które w znaczny sposób przyczyniło się do skutecznego diagnozowania zmian skórnych. Wykorzystuje się do tego celu specjalny sprzęt, który pozwala na wielokrotne powiększenie zmian i zdiagnozowanie ich niepokojących cech. Badanie jest szybkie, zupełnie bezbolesne i bardzo skuteczne, a wynik możemy otrzymać już po kilku minutach. 

Czym jest dermatoskopia
Badaniu pod dermatoskopem poddaje się miany pigmentowe, takie jak przebarwienia i pieprzyki. Głównym powodem takiego badania jest odpowiednio wczesne wykrycie zmian nowotworowych, a przede wszystkim czerniaka. Bardzo ważne jest, aby regularnie badać wszystkie niepokojące zmiany, ponieważ przy wczesnym zdiagnozowaniu nowotworu możliwe jest całkowite wyleczenie. Dermatoskop jest urządzeniem, które dzięki soczewce z wielokrotnym powiększeniem pozwala lekarzowi ocenić nawet bardzo małe zmiany na skórze. Czas badania jednego znamiona jest bardzo krótki, jednak podczas badania pacjenci decydują się na poddanie ocenie zwykle większej ilości znamion, dlatego może się ono wydłużyć. Badanie nie wiąże się z bólem, ani żadną ingerencją w skórę, dlatego jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne. 

Lekarz, który wykonuje dermatoskopię, bierze pod uwagę takie kwestie jak: 
• asymetria zmiany - niepokojące są zwłaszcza te znamiona, które posiadają nieregularny kształt,
• wielkość zmiany - podejrzenia wzbudzają wszystkie zmiany o średnicy powyżej 6 mm,
• krawędzie zmiany - szczególną uwagę zwracają zmiany o nierównych, poszarpanych brzegach, 
• wypukłość lub wklęsłość zmiany, 
• kolor zmiany - niejednolite rozłożenie barwnika może świadczyć o złośliwym przeroście, 
• zmiany jakie zachodzą w obrębie znamienia - zwłaszcza krwawienie, wysięk lub zmiana wielkości. 

Jakie są wskazania do dermatoskopii? 
Dermatoskopię wykonuje się najczęściej w przypadku podejrzeń o czerniaka skóry. Badanie zaleca się również w ramach profilaktyki przynajmniej raz w roku, szczególnie osobom o dużej skłonności do powstawania pieprzyków i przebarwień. Do lekarza należy zgłosić się również w przypadku, gdy z dotychczasową zmianą dzieje się coś niepokojącego, tzn. gdy zmieniła swój kształt, kolor, wielkość lub doszło do innych niepokojących sytuacji w jej obrębie. Badanie powinno być wykonywane regularnie u osób, u której w rodzinie występowały przypadki zachorowań na nowotwory skóry. Czerniak skóry jest bardzo niebezpiecznym nowotworem, który może rozwijać się nawet przez lata nie dając żadnych objawów. Często zdarza się również, że jest ulokowany w miejscu, którego pacjent nie jest sam w stanie zauważyć (np. plecy lub skóra głowy).
Badanie dermatoskopem można wykonać w Klinice Medycyny Estetycznej Dr Pardy w Piasecznie koło Warszawy, gdzie również wykonuje się usuwanie łagodnych zmian skórnych i pobiera wycinki histopatologiczne.

Opinie o klinice (0)
Dodaj swoją opinię
Oceń miejsce

Czym zajmują się kliniki medycyny estetycznejMed...
Leczenie zimnem po raz pierwszy zostało zastosowa...
Stres i zmęczenie to uczucia, które są si...
Dermatoskopia jest badaniem, które w znaczn...
Co to jest klinika medycyny estetycznejKlinki medy...
Piękna, wysportowana sylwetka to cel, któr...