Badanie znamion skórnych

Badanie znamion skórnych

Dermatoskopia jest badaniem, które w znaczny sposób przyczyniło się do skutecznego diagnozowania zmian skórnych. Wykorzystuje się do tego celu specjalny sprzęt, który pozwala na wielokrotne powiększenie zmian i zdiagnozowanie ich niepokojących cech. Badanie jest szybkie, zupełnie bezbolesne i bardzo skuteczne, a wynik możemy otrzymać już po kilku minutach. 

Czym jest dermatoskopia
Badaniu pod dermatoskopem poddaje się miany pigmentowe, takie jak przebarwienia i pieprzyki. Głównym powodem takiego badania jest odpowiednio wczesne wykrycie zmian nowotworowych, a przede wszystkim czerniaka. Bardzo ważne jest, aby regularnie badać wszystkie niepokojące zmiany, ponieważ przy wczesnym zdiagnozowaniu nowotworu możliwe jest całkowite wyleczenie. Dermatoskop jest urządzeniem, które dzięki soczewce z wielokrotnym powiększeniem pozwala lekarzowi ocenić nawet bardzo małe zmiany na skórze. Czas badania jednego znamiona jest bardzo krótki, jednak podczas badania pacjenci decydują się na poddanie ocenie zwykle większej ilości znamion, dlatego może się ono wydłużyć. Badanie nie wiąże się z bólem, ani żadną ingerencją w skórę, dlatego jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne. 

Lekarz, który wykonuje dermatoskopię, bierze pod uwagę takie kwestie jak: 
• asymetria zmiany - niepokojące są zwłaszcza te znamiona, które posiadają nieregularny kształt,
• wielkość zmiany - podejrzenia wzbudzają wszystkie zmiany o średnicy powyżej 6 mm,
• krawędzie zmiany - szczególną uwagę zwracają zmiany o nierównych, poszarpanych brzegach, 
• wypukłość lub wklęsłość zmiany, 
• kolor zmiany - niejednolite rozłożenie barwnika może świadczyć o złośliwym przeroście, 
• zmiany jakie zachodzą w obrębie znamienia - zwłaszcza krwawienie, wysięk lub zmiana wielkości. 

Jakie są wskazania do dermatoskopii? 
Dermatoskopię wykonuje się najczęściej w przypadku podejrzeń o czerniaka skóry. Badanie zaleca się również w ramach profilaktyki przynajmniej raz w roku, szczególnie osobom o dużej skłonności do powstawania pieprzyków i przebarwień. Do lekarza należy zgłosić się również w przypadku, gdy z dotychczasową zmianą dzieje się coś niepokojącego, tzn. gdy zmieniła swój kształt, kolor, wielkość lub doszło do innych niepokojących sytuacji w jej obrębie. Badanie powinno być wykonywane regularnie u osób, u której w rodzinie występowały przypadki zachorowań na nowotwory skóry. Czerniak skóry jest bardzo niebezpiecznym nowotworem, który może rozwijać się nawet przez lata nie dając żadnych objawów. Często zdarza się również, że jest ulokowany w miejscu, którego pacjent nie jest sam w stanie zauważyć (np. plecy lub skóra głowy).
Badanie dermatoskopem można wykonać w Klinice Medycyny Estetycznej Dr Pardy w Piasecznie koło Warszawy, gdzie również wykonuje się usuwanie łagodnych zmian skórnych i pobiera wycinki histopatologiczne.

Opinie o klinice (5)
Sabina
Gdy tylko zauważyłam na moim ciele występujące zmiany skórne udałam się na dermatoskopię do kliniki pani dr Pardy.
Anna
Jeśli zobaczymy zmianę skórną na naszym ciele, warto udać się do lekarza specjalisty.
~Kuba
Warto dbać o soje zdrowie i warto się badać. Dermatoskopia jest bezbolesnym zabiegiem i skutecznie pozwala wyeliminować wiele chorób skóry, lub szybko je wykryć i rozpocząć odpowiednie leczenie.
~Irek
Bardzo ciekawy artykuł o dermatoskopi, każdy posiadający pieprzyki i przebarwienia skóry, powinien poddać się takiemu badaniu, aby wykluczyć możliwość zmian nowotworowych. Ja byłem na takim badaniu, jest szybki bezbolesny, a przede wszystkim skuteczny. Każdy powinien dbać o soje zdrowie.
Halina
Badanie znamion skórnych to bardzo zlekceważony temat i trzeba o tym mówić bo takie nie kontrolowane zmiany mogą bardzo źle się skończyć, ja zdecydowałam się na dermatoskopię długo przekonywana przez moją doktor co na szczęście dobrze dla mnie się skończyło. Sama jeśli mogę teraz, namawiam. Taka wizyta trwa naprawdę krótko a może bardzo pomóc.
Dodaj swoją opinię
Oceń miejsce

Konferencje naukowe online cieszą się coraz wię...
Ginekologia estetyczna jest jedną z młodszych ga...
Obecnie wiele osób zmaga się z problemami układ...
Chcesz stracić kilka kilogramów? Głodówka nie ...
Dłonie - nasza wizytówka i najlepszy dowód tego...
Przebarwienia zębów to inaczej odbarwienia, któ...