Dieta w Hashimoto

Dieta w Hashimoto

Przybieranie na wadze pomimo stosowaniu diet, zmęczenie, osłabienie, wypadanie włosów i sucha skóra - rozpoznajesz u siebie te objawy? Mogą one być spowodowane Hashimoto - najczęściej występującą w społeczeństwie chorobą autoimmunologiczną. Bardzo istotne jest jej odpowiednio szybkie rozpoznanie i podjęcie odpowiedniego leczenia, a także przejście na dietę. 

Na czym polega Hashimoto?
Hashimoto jest coraz częstszym problemem zdrowotnym, dotykającym głównie kobiety. Mężczyźni również, choć nieco rzadziej zapadają na tę chorobę. W ostatnich latach w Polsce odnotowano znaczny wzrost zachorowań. Jest to schorzenie tarczycy, w przypadku którego organizm uznaje komórki tarczycy za obce i zaczyna produkować przeciwko nim przeciwciała. Następnie dochodzi do uszkodzenia komórek tarczycy oraz upośledzenia wytwarzania hormonów przez tarczycę. W konsekwencji występują problemy z metabolizmem, przybieranie na wadze, otyłość. Wiele osób skarży się również na nasilone uczucie zimna, problemy z włosami i skórą oraz stałe uczucie senności i osłabienia. Niestety, nie wynaleziono sposobu na całkowite i trwałe wyleczenie Hashimoto. Podstawową metodą jest podawanie leków z lewotyroksyną, które uzupełniają brakujące hormony i pomagają zwalczać objawy. Osoba chora musi przyjmować je już do końca życia, nawet jeśli symptomy ustąpią. Bardzo ważnym elementem w leczeniu jest również właściwa dieta. Prawidłowo zbilansowany jadłospis stanowi ogromne wsparcie w procesie wyciszenia stanu zapalnego, a ponadto pozwala w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. 

Dieta w Hashimoto - jakich zasad przestrzegać? 
Często wraz z chorobą współwystępuje nadwaga bądź otyłość. Warto więc zastosować dietę redukcyjną, która pomoże utrzymać wagę na odpowiednim poziomie. Należy jednak uważać, aby nie obniżyć kaloryczności zanadto, ponieważ taki deficyt może zaszkodzić i nasilić objawy choroby. Ważna jest regularność w spożywaniu posiłków. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie. Istotne są również ich pory. Zaleca się, aby pierwszy posiłek zjeść do godziny po wstaniu z łóżka, a ostatni najpóźniej 2 godziny przed snem. 
Dieta na Hashimoto przewiduje również ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów. Warto wybierać węglowodany złożone z dużą zawartością błonnika. Poprawi to pracę jelit i pomoże w problemach metabolicznych, takich np. zaparcia. Dobrym źródłem węglowodanów są produkty pełnoziarniste, np. pieczywo, makarony, kasza gryczana, kasza bulgur oraz kasza pęczak. 
Dieta powinna być bogata w białko. Na jego metabolizm organizm potrzebuje dużej ilości energii, co może być bardzo korzystne dla osób z tą chorobą. Co ważne, składnik ten jest niezbędny do produkcji hormonów. Dobrym źródłem białka są: mięso, ryby i jaja. 
W przypadku choroby Hashimoto, pacjenci powinni unikać diet niskotłuszczowych. Mogą one prowadzić do zaburzeń pracy układu odpornościowego i utrudniać wchłanianie witamin. Organizm potrzebuje tłuszczów, zwłaszcza nienasyconych. Uczestniczą one w przemianach hormonów, również tarczycy. Najlepsze tłuszcze można znaleźć w olejach pochodzenia roślinnego, orzechach, pestkach, nasionach, rybach morskich i awokado. Warto ograniczyć mleko i produkty mleczne, a jeśli nie chcemy z nich całkowicie rezygnować, to pamiętajmy, aby wybierać te z dobrych źródeł i bez niepotrzebnych dodatków konserwujących. 
W diecie powinny znaleźć się także antyoksydanty, w szczególności cynk oraz witaminy A, C i E, które posiadają działanie przeciwzapalne. Nie należy oczywiści zapominać o warzywach i owocach, które stanowią podstawowy element każdej zdrowej diety.
Do produktów, które powinno się bezwzględnie wyeliminować należą słodycze i wyroby cukiernicze, fast foody, słone przekąski, wysoko przetworzone produkty mięsne i słodzone napoje. 

Wprowadzenie w życie powyższych zmian może być trudne, dlatego warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty, pod którego kontrolą będzie można przestrzegać zasad zdrowej diety. Jeśli poszukujesz dietetyka specjalizującego się w leczeniu dietetycznym choroby Hashimoto, sprawdź ofertę Kliniki Medycyny Estetycznej Dr Parda w Piasecznie koło Warszawy.

Opinie o klinice (0)
Dodaj swoją opinię
Oceń miejsce

Piękna, wysportowana sylwetka to cel, któr...
Cellulit to przyczyna kompleksów wielu kobi...
Co to jest klinika medycyny estetycznejKlinki medy...
Przybieranie na wadze pomimo stosowaniu diet, zmę...
Stres i zmęczenie to uczucia, które są si...
Leczenie zimnem po raz pierwszy zostało zastosowa...