Dieta w Hashimoto

Dieta w Hashimoto

Przybieranie na wadze pomimo stosowaniu diet, zmęczenie, osłabienie, wypadanie włosów i sucha skóra - rozpoznajesz u siebie te objawy? Mogą one być spowodowane Hashimoto - najczęściej występującą w społeczeństwie chorobą autoimmunologiczną. Bardzo istotne jest jej odpowiednio szybkie rozpoznanie i podjęcie odpowiedniego leczenia, a także przejście na dietę. 

Na czym polega Hashimoto?
Hashimoto jest coraz częstszym problemem zdrowotnym, dotykającym głównie kobiety. Mężczyźni również, choć nieco rzadziej zapadają na tę chorobę. W ostatnich latach w Polsce odnotowano znaczny wzrost zachorowań. Jest to schorzenie tarczycy, w przypadku którego organizm uznaje komórki tarczycy za obce i zaczyna produkować przeciwko nim przeciwciała. Następnie dochodzi do uszkodzenia komórek tarczycy oraz upośledzenia wytwarzania hormonów przez tarczycę. W konsekwencji występują problemy z metabolizmem, przybieranie na wadze, otyłość. Wiele osób skarży się również na nasilone uczucie zimna, problemy z włosami i skórą oraz stałe uczucie senności i osłabienia. Niestety, nie wynaleziono sposobu na całkowite i trwałe wyleczenie Hashimoto. Podstawową metodą jest podawanie leków z lewotyroksyną, które uzupełniają brakujące hormony i pomagają zwalczać objawy. Osoba chora musi przyjmować je już do końca życia, nawet jeśli symptomy ustąpią. Bardzo ważnym elementem w leczeniu jest również właściwa dieta. Prawidłowo zbilansowany jadłospis stanowi ogromne wsparcie w procesie wyciszenia stanu zapalnego, a ponadto pozwala w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. 

Dieta w Hashimoto - jakich zasad przestrzegać? 
Często wraz z chorobą współwystępuje nadwaga bądź otyłość. Warto więc zastosować dietę redukcyjną, która pomoże utrzymać wagę na odpowiednim poziomie. Należy jednak uważać, aby nie obniżyć kaloryczności zanadto, ponieważ taki deficyt może zaszkodzić i nasilić objawy choroby. Ważna jest regularność w spożywaniu posiłków. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie. Istotne są również ich pory. Zaleca się, aby pierwszy posiłek zjeść do godziny po wstaniu z łóżka, a ostatni najpóźniej 2 godziny przed snem. 
Dieta na Hashimoto przewiduje również ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów. Warto wybierać węglowodany złożone z dużą zawartością błonnika. Poprawi to pracę jelit i pomoże w problemach metabolicznych, takich np. zaparcia. Dobrym źródłem węglowodanów są produkty pełnoziarniste, np. pieczywo, makarony, kasza gryczana, kasza bulgur oraz kasza pęczak. 
Dieta powinna być bogata w białko. Na jego metabolizm organizm potrzebuje dużej ilości energii, co może być bardzo korzystne dla osób z tą chorobą. Co ważne, składnik ten jest niezbędny do produkcji hormonów. Dobrym źródłem białka są: mięso, ryby i jaja. 
W przypadku choroby Hashimoto, pacjenci powinni unikać diet niskotłuszczowych. Mogą one prowadzić do zaburzeń pracy układu odpornościowego i utrudniać wchłanianie witamin. Organizm potrzebuje tłuszczów, zwłaszcza nienasyconych. Uczestniczą one w przemianach hormonów, również tarczycy. Najlepsze tłuszcze można znaleźć w olejach pochodzenia roślinnego, orzechach, pestkach, nasionach, rybach morskich i awokado. Warto ograniczyć mleko i produkty mleczne, a jeśli nie chcemy z nich całkowicie rezygnować, to pamiętajmy, aby wybierać te z dobrych źródeł i bez niepotrzebnych dodatków konserwujących. 
W diecie powinny znaleźć się także antyoksydanty, w szczególności cynk oraz witaminy A, C i E, które posiadają działanie przeciwzapalne. Nie należy oczywiści zapominać o warzywach i owocach, które stanowią podstawowy element każdej zdrowej diety.
Do produktów, które powinno się bezwzględnie wyeliminować należą słodycze i wyroby cukiernicze, fast foody, słone przekąski, wysoko przetworzone produkty mięsne i słodzone napoje. 

Wprowadzenie w życie powyższych zmian może być trudne, dlatego warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty, pod którego kontrolą będzie można przestrzegać zasad zdrowej diety. Jeśli poszukujesz dietetyka specjalizującego się w leczeniu dietetycznym choroby Hashimoto, sprawdź ofertę Kliniki Medycyny Estetycznej Dr Parda w Piasecznie koło Warszawy.

Więcej informacji na stronie https://www.drparda.com.pl/

Opinie o klinice (2)
Rozalia
Pani dr Parda świadczy kompleksowe usługi leczenia dietetycznego choroby Hashimoto. Polecam.
Asia
Zauważam u siebie pewne objawy i pewnie skonsultuje to jak piszecie z dietetykiem. Cieszę się, że w artykule są zawarte też takie informacje, pełno dzisiaj nieodpowiedzialnych porad a ludzie później działają na własną rękę i wiadomo jak to wszystko się kończy. Dziękuje i pozdrawiam.
Dodaj swoją opinię
Oceń miejsce

W poradach zdrowotnych czy artykułach o odchudzan...
Chcesz stracić kilka kilogramów? Głodówka nie ...
Oczyszczanie wodorowe to jeden z nowoczesnych zabi...
Coraz większą popularnością w gabinetach medyc...
Mezoterapia znajduje szerokie zastosowanie w medyc...
Leczenie zimnem po raz pierwszy zostało zastosowa...