Autologiczna fibryna jest preparatem krwiopochodnym i pozyskiwana jest bezpośrednio od pacjenta, który decyduje się na zabieg. Pobraną przy zastosowaniu odpowiedniego zestawu krew umieszcza się w wirówce, gdzie następuje proces powolnego wirowania. Dzięki temu uzyskuje się iniekcyjny koncentrat płytek krwi, zawierający mezynchemalne komórki macierzyste o wysokim stężeniu. Działanie substancji opiera się na powolnym i stopniowym uwalnianiu przez płytki krwi czynników wzrostu. Dzięki temu skóra może się regenerować przez duży czas niż podczas zastosowania osocza bogatopłytkowego. Zabiegi z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej i-PRF mogą być stosowane na twarz, zwłaszcza na okolice oczu, czoła, podbródka i policzków. Często wykonuje się je również w celu poprawy wyglądu i kondycji skóry dłoni, szyi, dekoltu oraz w leczeniu wypadania włosów. Fibryna ma także szerokie zastosowanie w innych dziedzinach medycyny.
Rezultat w postaci efektu wolumetrycznego może być zauważalny już po pierwszym zabiegu. Dodatkowo poprawia się napięcie i elastyczność skt i zadowalający efekt jest osiągany jest najczęściej po serii 3-4 zabiegów, pomiędzy którymi muszą zostać zachowane kilkutygodniowe odstępy.
Zabieg z zastosowaniem fibryny bogatopłytkowej stosowany jest najczęściej w celu redukcji zmarszczek i poprawy jędrności skóry. Fibrynę stosuje się również na owłosioną skórę głowy, ponieważ korzystnie pobudza mieszki włosowe stymulując cebulki do wzrostu.
Zabieg złożony jest z trzech etapów. Pierwszym krokiem jest pobranie niewielkiej ilości krwi od pacjenta z żyły w zgięciu łukowym. Następnie próbówki z krwią umieszczane są w wirówce, gdzie na odpowiednich obrotach pozyskuje się osocze i fibrynę bogatopłytkową. Gdy substancja jest już gotowa można ją podawać iniekcyjnie do skóry metodą mezoterapii. Cała procedura trwa zazwyczaj około godziny.
Zabiegi z wykorzystaniem autologicznych materiałów są uznawane jako jedne z najbezpieczniejszych procedur medycyny estetycznej. Nie występuje ryzyko nietolerancji lub reakcji alergicznej, dlatego można wykonywać je u osób, które źle reagują na preparaty z kwasem hialuronowym lub inne syntetyczne substancje. Istnieją jednak przeciwwskazania, które wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu. Są to:
W przypadku terapii i-PRF nie dochodzi do nagłego uwolnienia komórek, tak jak podczas zabiegu osoczem bogatopłytkowym. Są one wydzielane w sposób powolny i długofalowy, co przekłada się na dłuższe rezultaty. Mogą one utrzymywać się nawet do 2 lat, bez konieczności częstego powtarzania zabiegu w celu pobudzenia komórek do działania.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni