Jak skutecznie pozbyć się pajączków na nogach?

Jak skutecznie pozbyć się pajączków na nogach?

Pajączki na kończynach dolnych najczęściej mają barwę różową lub fioletową i swoim kształtem przypominają sieć pająka. Potocznie pajączki naczyniowe, natomiast w języku specjalistycznym zwane są teleangiektazje — są one postrzegane przede wszystkim jako defekt kosmetyczny, który dotyka przede wszystkim kobiety. Czy wiesz, że pajączki mogą mieć jednak poważniejsze źródło? Często są one zapowiedzią żylaków, które nieleczone mogą doprowadzić do groźnych konsekwencji, dlatego gdy na skórze pojawią pajączki warto wybrać się do lekarza flebologa, który wprowadzi odpowiednią profilaktykę lub leczenie.

Czym są pajączki?
Pajączki na kończynach dolnych są jedną z najpowszechniejszych form zaburzeń układu żylnego, które występują u kobiet, chociaż nierzadko pojawiają się również u mężczyzn. Pajączki najbardziej są znane w postaci poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych, które leżą płytko pod skórą i mają barwę czerwonawą w przypadku, gdy dotyczą naczyń tętniczych lub barwę sinoniebieską w przypadku naczyń żylnych. Pajączki pojawiają się przede wszystkim na udach, w dołach podkolanowych oraz na łydkach, chociaż rozszerzone naczynka mogą również pojawiać się na skórze twarzy. Dużą rolę w powstawaniu pajączków odgrywają geny i fototyp skóry, jednakże ogromną rolę w ich powstawaniu mają również czynniki środowiskowe, np. promieniowanie UV, przebywanie w wysokich temperaturach, niewłaściwa dieta, drażniące kosmetyki, silny stres, jak również stosowanie niektórych leków czy intensywny wysiłek fizyczny.

Leczenie pajączków u flebologa
Gdy na naszych kończynach dolnych zauważmy pojawiające się pajączki, warto wybrać się do lekarza flebologa, który sprawdzi, czy jest to zapowiedź zbliżających się żylaków, czy jedynie defekt kosmetyczny. Popularną metodą usuwania pajączków jest skleroterapia, która polega na podaniu środka obkurczającego do światła naczynia, dzięki czemu dochodzi do jego zwłóknienia oraz zarastania. W gabinetach flebologicznych często wykorzystuje się również metody laserowe, które umożliwiają zamknięcie uszkodzonych naczyń krwionośnych, jednocześnie nie doprowadzając do uszkodzenia sąsiednich tkanek.

Opinie o klinice (0)
Dodaj swoją opinię
Oceń miejsce

Obecnie wiele osób zmaga się z problemami układ...
Oczyszczanie wodorowe to jeden z nowoczesnych zabi...
Osocze bogatopłytkowe to jeden z najczęściej st...
Przebarwienia zębów to inaczej odbarwienia, któ...
Wypadanie włosów to problem, z któr...
Ultrasonografia, a więc USG to badanie, któ...