Przebarwienia na zębach, jak się ich pozbyć?

Przebarwienia na zębach, jak się ich pozbyć?

Przebarwienia zębów to inaczej odbarwienia, które powstają na powierzchni szkliwa zęba — mogą pokrywać cały ząb lub występować w formie pojedynczych plamek. Przebarwienia najczęściej są żółte, brązowe, szare lub mogą występować w innym odcieniu bieli. Kolor zębów zależy przede wszystkim od ich budowy — zazębina jest najczęściej kolory żółtego, dlatego to od grubości szkliwa zależy jakiej barwy jest ząb.

Im szkliwo jest cieńsze, tym ząb jest żółtszy, natomiast im grubsze tym będzie bielszy. Za normalne wybarwienie zębów przyjmuje się zęby barwy mlecznobiałej do żółtej, a nawet żółtobrunatnej. Każde odstępstwo od odcienia pigmentu może zostać uznane za przebarwienie, które wygląda niezwykle nieestetycznie i może szpecić nasz uśmiech. Jakie produkty są odpowiedzialne za powstawania przebarwień na zębach?
Nałogowi palacze nigdy nie będą mogli pochwalić się śnieżnobiałym uśmiechem, ponieważ zęby pod wpływem toksyn i smolistych substancji stają się żółte, natomiast przy dziąsłach pojawia się ciemnobrązowy nalot. Podczas palenia do jamy ustnej przedostają się substancje, które osiadają na zębach i wpływają na ich kolor. Profesjonalne wybielanie zębów nie ma większego sensu u nałogowych palaczy, ponieważ efekt będzie krótkotrwały.
Kolejnym elementem, który może wpływać na powstawanie przebarwień, jest dieta... bogata w warzywa oraz świeżo wyciskane soki czy owoce. W wymienionych produktach znajdują się ogromne pokłady kwasów, które negatywnie wpływają na stan szkliwa. Szkliwo staje się cienkie, co sprzyja przyleganiu do niego barwników pochodzących z produktów, z których składa się nasza codzienna dieta.
Aby zminimalizować ryzyko powstania przebarwień, warto zrezygnować lub zminimalizować spożywanie kawy, herbaty, owoców jagodowych, czerwonego wina, buraków, napojów gazowanych, buraków oraz słodyczy. Oczywiście na powstawanie przebarwień nie tylko mają wpływ czynniki zewnętrze, ale również i wewnętrzne — można zaliczyć do nich szereg chorób, np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Przebarwienia powstają na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, dlatego należy pamiętać o szczotkowaniu zębów, stosowaniu nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej.
Usunięcie przebarwień najlepiej skonsultować ze stomatologiem Rzeszów, który na początek wykona zabieg usunięcia kamienia nazębnego oraz piaskowania. Po wykonanych zabiegach oceni czy istnieje konieczność dalszego wybielania zębów. Wybielanie zębów można wykonywać w domu za pomocą specjalnych nakładek, które nakłada się na zęby lub w gabinecie dentystycznym.

Opinie o klinice (3)
Justyna
Polecam gabinet "Kołodziejczykowie" w Rzeszowie do wybielania zębów. Efekt błyskawiczny i bardzo trwały. Minął już prawie rok a moje zęby są nadal śnieżnobiałe.
Kamila
Mój stomatolog świetnie usunął moje przebarwienia na zębach. Spróbuję wyeliminować picie kawy i herbaty dla podtrzymania efektu.
Zawada
Dzięki wybielaniu może nie mam śnieżnobiałych zębów ale poprawa jest po prostu ogromna. Siostra mi mówi, że w końcu dużo częściej się uśmiecham. Zabiegi wykonywałam w Pro Familia, tutaj też obecnie mam swojego stomatologa.
Dodaj swoją opinię
Oceń miejsce

Co to jest klinika medycyny estetycznejKlinki medy...
Leczenie zimnem po raz pierwszy zostało zastosowa...
Wampirzy lifting - choć ta nazwa brzmi tajemniczo...
Na twarzach młodych osób często zauważal...
Zabieg epilacja laserowa nie musi kojarzyć się z...
Czym zajmują się kliniki medycyny estetycznejMed...