"Pajączki" są potoczną nazwą dla zmian estetycznych najczęściej znajdujących się w okolicach twarzy i kończyn dolnych. Oczywiście pajączki mogą pojawiać się również w okolicy piersi, pleców czy nawet dłoni. W zależności od ich wielkości oraz kolorystyki pajączki nazwiemy venulektazjami lub teleangiektazjami. Jeżeli wraz z pojawiającymi się pajączkami odczuwamy męczliwość nóg, ich ociężałość oraz ból możemy mieć do czynienia z rozwijającą się niewydolnością żylną, z którą warto zwrócić się do wykwalifikowanego lekarza flebologa.
U kogo pojawiają się pajączki?
Pajączki najczęściej uaktywniają się u kobiet w ciąży, jak również w okresie menopauzy. Na zwiększoną ilość pajączków są również narażone kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną. Oczywiście ogromne znacznie ma prowadzony styl życia i niektóre zabiegi kosmetyczne. Zwiększenie występowania pajączków może nastąpić na skutek stosowania depilacji gorącym woskiem czy po zabiegach szczotkowania na sucho, a nawet zabiegów z wykorzystaniem baniek chińskich. Poszerzenia naczyniowe najczęściej powstają na skutek podwyższonego ciśnienia żylnego przenoszonego z głębiej znajdujących się partii żylnych do partii powierzchownych.
Czy skleroterapia usuwa pajączki?
Leczenie pajączków jest możliwe, jednakże wymaga od lekarza flebologa wiedzy i kompetencji. Podczas wizyty kontrolnej, koniecznie trzeba wykonać badanie USG żył z wykorzystaniem techniki Dopplera, dzięki któremu będzie można określić stopień niewydolności żylnej. W tym momencie lekarz będzie mógł określić plan działania i zdecydować się na metodę leczenia, np. skleroterapię czy laseroterapię. Zabieg skleroterapia trwa ok. 30 minut i jest niezwykle chętnie wybierany przez lekarzy flebologów do usuwania venulektazji i teleangiektazji. Do usuwania "pajączków" używa się zarówno preparatu podawanego w formie płynnej, jak i formie spienionej. Preparat jest podawany do światła naczynia niezwykle cienką igłą, dzięki czemu otrzymamy zadowalający efekt estetyczny. Substancja używana podczas zabiegu powoduje zniszczenie wewnętrznej warstwy naczynia, co w konsekwencji może doprowadzić do jego zwłóknienia i docelowego zaniku.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie przychodni