Pajączki - przyczyny powstawania

Pajączki - przyczyny powstawania

Pajączki to potoczna nazwa na teleangiektazje, czyli czerwone lub niebieskie żyłki prześwitujące przez skórę, które tworzą drobną siateczkę. Powstają na wskutek rozszerzenia naczyń krwionośnych. Nie są one groźne dla zdrowia, jednak stanowią trudny do ukrycia defekt kosmetyczny. W niektórych przypadkach mogą być również objawem poważnego schorzenia.

Czym są pajączki?
Pajączki na twarzy Warszawa to nic innego jak naczynia krwionośne, które w wyniku ich rozszerzenia stają się bardziej widoczne i zaczynają prześwitywać przez skórę. Swoim kształtem przypominają odnóża pająków, skąd właśnie wynika ich nazwa. Można wyróżnić dwa rodzaje pajączków. Pierwsze z nich to teleangiektazje, czyli naczynka włosowate, które mają ok milimetr średnicy i umiejscowione są tuż pod skórą. Odrębną grupę stanowią cienkościenne żyły siatkowate, które ulokowane są głęboko w skórze, jednak pod wpływem różnych czynników rozszerzają się nawet do trzech milimetrów i powodują, że pod skórą tworzy się wyraźna siateczka o niebieskawym zabarwieniu.

Jak powstają pajączki na skórze?
Wśród przyczyn powstawania pajączków można wymienić bardzo wiele czynników. Uznaje się, że skłonność do rozszerzania się naczynek krwionośnych jest dziedziczna. Na stan naczyń krwionośnych mają również wpływ zaburzenia krążenia i zmiany hormonalne. Największe znaczenie ma w szczególności poziom estrogenu. Hormon ten odgrywa ogromną rolę w wyglądzie cery, jednak jego nadmiar odpowiada u wieku kobiet za cerę naczynkową. Pajączki na nogach wywołane są często także przez nadmierne obciążenie kończyn. Odpowiadać może za to między innymi częste chodzenie w obuwiu na wysokim obcasie, czy długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej.

O czym mogą świadczyć pajączki?
Rozszerzone naczynka na nogach mogą być konsekwencją niewłaściwego tryby życia, jednak często stanowią również sygnał ostrzegawczy, że żyły nie funkcjonują prawidłowo. Najczęściej chodzi o niewydolność żylną, której pajączki są właśnie jednym z pierwszych objawów. Jeśli oprócz nich odczuwamy ciężkość nóg, obrzęki wokół kostek, czy inne dolegliwości charakterystyczne dla żylaków, możemy mieć powody do obaw, że problem jest bardziej złożony niż się wydaje.

Opinie o klinice (7)
Karol
Dr Paluch jest doświadczonym lekarzem, dobrana przez niego kuracja na pajączki, jest skuteczna.
Bartek
Dr paluch moim skromnym zdaniem najlepszy specjalista od żył.
Justyna
Artykuł krótki ale na temat.
Halina
Ciekawy artykuł, z moją dolegliwością udam się do dr Palucha.
Iza
Miałam taki problem, ale znajoma poleciła mi klinikę dr Palucha. Leczenie zostało dobrze dobrane i efekt pajączków znikł. Polecam klinikę jako pacjentka.
Gosia
Świetni specjaliści oraz profesjonalna opieka. Bardzo szybko pozbyłam się problemu pajączków na twarzy. Polecam.
Patrycja
Polecam Specjalistyczny Gabinet Flebologiczny dr. Paluch w Warszawie. Dzięki pracującym tam specjalistom w końcu zażegnałam problem pajączków.
Dodaj swoją opinię
Oceń miejsce

Regularnie ćwiczysz oraz zdrowo się odżywiasz, ...
Kwas hialuronowy jest substancją o bardzo szeroki...
Po powrocie z pracy czujesz, że twoje nogi są ci...
Jednym z zabiegów cieszących się ogromną...
Usta od zawsze są uważane za jeden z najważniej...
Zmarszczki wokół oczu potocznie nazywa się kurz...